UDT - dni bezpieczeństwa - bezpłatne szkolenia

Autor: Redakcja pwps.eu | 2017-09-20



W polskim przemyśle wg Urzędu Statystycznego w 2015 roku wydarzyło się ponad 43 tysięcy wypadków a 200 osób poniosło śmierć. Każdy wypadek to zbieg różnego rodzaju okoliczności ale główną przyczyną większości incydentów jest niewiedza i brak świadomości możliwych konsekwencji. Cieszą zatem takie inicjatywy jak ‘’Dni bezpieczeństwa technicznego’’ organizowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Zaprosiliśmy do rozmowy Panią Małgorzata Suś-Ryszkowską koordynatora projektu, aby przybliżała nam tę inicjatywę.
 

Red: Dla kogo dedykowane są spotkania ‘’Dni Bezpieczeństwa Technicznego w UDT’’?

MSR: "Dni Bezpieczeństwa Technicznego w UDT" to cykl ogólnopolskich spotkań informacyjnych realizowany od 2014 roku.  Dni Bezpieczeństwa Technicznego adresujemy przede wszystkim do właścicieli i kadry zarządzającej mikro- i małych przedsiębiorstw, a także do osób odpowiedzialnych za BHP, utrzymanie ruchu czy specjalistów technicznych z dużych przedsiębiorstw. Można podsumować, że zapraszamy wszystkich zainteresowanych zagadnieniami bezpieczeństwa technicznego i bezpieczną eksploatacją urządzeń technicznych.

W spotkaniach uczestniczą pracownicy firm i instytucji takich jak: urzędy miast i gmin, policja, straż pożarna, przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy szkoleniowe, jednostki wojskowe, transport kolejowy, przemysł chemiczny i petrochemiczny, chłodniczy i spożywczy, energetyka, przemysł motoryzacyjny, laboratoria, firmy projektowe, producenci i serwisanci dźwigów, producenci urządzeń ciśnieniowych, a także szkoły i uczelnie.

Red: Jaki jest cel organizacji tego typu spotkań?

MSR: Udział w Dniach Bezpieczeństwa Technicznego jest doskonałym sposobem na uzupełnienie i aktualizację wiedzy i kwalifikacji przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu. W dobie powszechnego internetu zdobycie informacji na każdy temat nie stanowi większego problemu. Podstawą prawdziwej wiedzy jednak, jest nie tylko informacja, lecz również zrozumienie zależności i umiejętność jej wykorzystania. Urząd Dozoru Technicznego jako jednostka inspekcyjna, certyfikująca i laboratoryjno-badawcza przekazuje zdobyte doświadczenie i wiedzę inżynieryjno-techniczną w ramach Akademii UDT. Jedną z form szkoleniowych są właśnie spotkania DBT. Dostarczają one „w pigułce” najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu dozoru technicznego, zagadnień i przepisów związanych z wprowadzaniem na rynek krajowy i UE wyrobów, w tym urządzeń technicznych.

Red: Jakie przykładowe tematy poruszane są podczas ‘’Dni Bezpieczeństwa Technicznego’’?

MSR: W czasie spotkań, oprócz podstawowych informacji dotyczących działalności UDT i przepisów o dozorze technicznym, prezentowane są urządzenia ciśnieniowe i transportu bliskiego podlegające dozorowi technicznemu oraz przykłady i analiza wypadków wynikających z niewłaściwej ich eksploatacji. Stałym elementem spotkań jest prezentacja systemu oceny zgodności wg dyrektyw UE, oznakowanie CE, certyfikacji osób, wyrobów i systemów zarządzania oraz szkoleń. Wybrane spotkania DBT poświęcone są tematyce branżowej, nakierowanej na konkretne grupy urządzeń lub nowe przepisy techniczne. W ostatnim roku na przykład były spotkania DBT skupiające się na tematyce nowych norm ISO 9001 i ISO 14001. Interesujące było spotkanie z obszaru badań z wykorzystaniem emisji akustycznej. Omawiano także wymagania i wskazówki w zakresie dostosowania maszyn do minimalnych wymogów bezpieczeństwa czy też zagadnienia wymagań wobec przedsiębiorców w zakresie substancji zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych.

Red: Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w DBT?

MSR: Spotkania DBT są ogólnodostępne i bezpłatne dla uczestników. Warunkiem udziału jest wypełnienie i przesłanie w terminie formularza zgłoszeniowego. Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu można skontaktować się bezpośrednio z Oddziałem, do którego uczestnik planuje udać się na DBT.

Czas trwania DBT wynosi zwykle około czterech godzin z jedną przerwą kawową. Dyskusje w trakcie spotkań nierzadko powodują, iż spotkanie przedłuża się. Szeroki przekrój instytucji i firm, z których wywodzą się uczestnicy, świadczą o potrzebie realizacji tej inicjatywy. W kolejnych latach DBT również odbędą się we wszystkich Oddziałach UDT. Na każdy rok przygotowany jest terminarz oraz tematyka spotkań. Szczegóły dotyczące lokalizacji i dat oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie UDT www.udt.gov.pl  w zakładce „Szkolenia oraz w zakładce „Prewencja i edukacja”.

Z ankiet i rozmów podczas spotkań DBT wiemy, że uczestnicy uważają spotkania za potrzebne, że podejmują one ciekawą, profesjonalnie opracowaną tematykę, pozwalającą zdobyć bądź uporządkować wiedzę na temat bezpieczeństwa technicznego. Ten pozytywny odbiór zaważył o kontynuacji projektu DBT.

 



Zobacz również

Jak zorganizować dobry proces produkcji ?

czytaj więcej

Bezpieczne stanowisk robocze dla spawacza

czytaj więcej

Trendy w rozwoju technologii zgrzewania oraz technik alternatywnych

czytaj więcej

Seminarium spawalnicze - TUV NORD

czytaj więcej