Połączenia klejone vs spawanie

Autor: Redakcja pwps.eu | 2018-01-24

 

 

 

Peter Johansson, starszy specjalista ds. technologii z firmy Henkel Sweden, przedstawił wyniki testów wytrzymałości statycznej i dynamicznej połączeń klejowych, w zestawieniu z połączeniami spawanymi. Johanosson w swojej prezentacji zademonstrował, w jaki sposób można spełnić wymagania mechaniczne stawiane połączeniom nierozłącznym poprzez zastosowanie złącz klejonych. Testy został przeprowadzone w firmie SAPA, która jest światowym liderem w produkcji profili aluminiowych.

Spawane profile aluminiowe są wrażliwe na obciążenia dynamiczne, zwłaszcza gdy poddawane są zginaniu. Wynika to z utraty właściwości mechanicznych aluminium co jest  spowodowane zwiększaniem się temperatury materiału. W połączeniach klejonych zjawisko wzrostu temperatury w wyniku zginania ma mały wpływ na właściwości mechaniczne  złącza dzięki większemu obszarowi przenoszenia obciążenia i rozprowadzenia naprężeń.


W badaniu zastosowano klej strukturalny jednoskładnikowy LOCTITE EA 9514 (natomiast nie podano informacji odnośnie metody i rodzaju połączenia spawanego).

 

Przyjęto do testu jako wartość akceptowalną obciążenie statyczne, które wyniosło 5 ton, gdzie zerwanie nastąpiło dla:

Profil spawany

LOCTITE EA 9514

6 ton

9 tony

 

Przyjęto również do testu jako wartość akceptowalną 75 000 cykli obciążenie ciężarem 2,5 tony :

Profil spawany

LOCTITE EA 9514

110 000 – złamał się

150 000 – bez uszkodzenia

 

Wyniki wyglądają naprawdę imponująco, gdyż przy znacząco mniejszy kosztach inwestycji w sprzęt oraz proces łączenia uzyskujemy o ponad 30% bardzie wytrzymałe połączenie.

Pozostaje jedynie pytanie odnośnie odporności połączenia klejonego na czynniki atmosferyczne (np. wzrost temperatury) jak i czas. 

 Zobacz również

Rynek stali nierdzewnej - perspektywy

czytaj więcej

Specjalistyczne kursy z zakresu badań metalograficznych

czytaj więcej

Nowe wydanie serii norm EN ISO 12944

czytaj więcej

Nowe wydanie ISO/IEC 17025

czytaj więcej