Optymalizacja spawania

Autor: Redakcja pwps.eu | 2019-01-10

spoina

 

Narzędzia informatyczne mogą ułatwić pracę, skrócić proces decyzyjny oraz zminimalizować ilość błędów. W branży spawalniczej mamy coraz więcej programów ułatwiających pracę głównemu spawalnikowi czy kontroli jakości. Ostatnio uwagę naszej redakcji zwróciło jedno z takich narzędzi. Zaprosiliśmy Pana Krzysztofa Talarka jednego z twórców oprogramowania Three Sticks  do krótkiej rozmowy.

 

Red: Czym jest Three Sticks ?  

KT: Three Sticks jest programem komputerowym – kalkulatorem. Na podstawie danych parametrów takich jak proces spawania, geometria złącza spawanego oblicza zużycie materiałów dodatkowych do spawania, ich koszt oraz  szacowany czas jarzenia łuku.

 

Red: Jak powstało oprogramowanie i skąd pomysł na nie ?

KT: Pomysł na program liczący powstał kilka lat temu podczas wyceny dużego zagranicznego kontraktu. Wtedy, z uwagi na ogromny zakres i krótki czas w sporządzeniu planu, powstał pierwszy i najprostszy kalkulator w MS Excel. Z biegiem czasu arkusz w Excelu stawał się coraz bardziej zaawansowany, aż w końcu przenieśliśmy go ze środowiska MS do aplikacji.

 

Red: Kim są twórcy Three Sticks ?

KT: Twórców Three Sticks jest trzech:

-  Krzysztof, absolwent PG wydziału Mechanicznego ,spawalnik obecnie pracujący w firmie zajmującą się głównie energetyką cieplną i wodną.

- Bartosz, absolwent PG wydziału Mechanicznego obecnie pracujący w firmie handlującej materiałami spawalniczymi , wcześniej również w przemyśle.

- Wojciech, student PG wydziału informatyki. Młody i obiecujący informatyk.

 

Red: Jak wygląda interfejs i jak wprowadzane są dane  ?

KT: Interface programu jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Wszystkie parametry, zmienne są doskonale znane każdej osobie mającej kontakt z przemysłem, produkcją. Są to: proces spawania, geometria złącza spawanego (typ i kąt ukosowania, odstęp, próg), typ wyrobu, poziomy jakości złącza wg PN-EN ISO 5817. Do pomocy użytkownikowi jest również rysunek zadanego złącza spawanego znajdujący się po prawej stronie okna programu. Wyniki podawane są w dolnej tabeli w sposób podzielony na ilość i koszt danego materiału.

 

Ponadto użytkownik ma w programie zakładkę „Cenniki” gdzie są zawarte katalogi materiałów spawalniczych wiodących producentów na polskim rynku. W tej zakładce (która jest aktualizowana) użytkownik ma możliwość własnoręcznie zmieniać ceny najczęściej używanych materiałów oraz znalezienia tańszego zamiennika. Program umożliwia również szybkie wygenerowanie zamówienia.

 

Red: Jak Three Sticks może pomóc spawalnikowi ?

KT: Three Sticks pomaga na wiele sposobów spawalnikowi i/lub przygotowaniu produkcji. Trochę opowiedziałem już o tym w punkcie powyżej. Na podstawie wyliczeń programu jesteśmy w stanie lepiej zarządzać gospodarką materiałów dodatkowych do spawania, czasem samej produkcji, dobrać korzystniejszy i bardziej wydajny proces spawania, lepiej zaplanować odbiory itp. Program ma na celu zweryfikowanie naszych założeń zużycia materiałów oraz czasu jarzenia łuku.

 

Red: Ile kosztuje wdrożenie lub dostęp do oprogramowani ?

KT: Program wyceniono na 1000 zł netto. Dystrybucją programu zajmuje się firma EKOD z Gdyni, prowadzone są jeszcze rozmowy z firmą Masterweld reprezentującą instytut Patona w Polsce.

 

Red: Czy oprogramowanie już gdzieś działa ?

KT: Obecnie program działa z powodzeniem w kilkunastu firmach w Polsce. Three Sticks kierujemy głównie do rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw.

 

 Zobacz również

Antykorozja w praktyce

czytaj więcej

Rynek stali nierdzewnej - perspektywy

czytaj więcej

ASME - webinarium

czytaj więcej

Specjalistyczne kursy z zakresu badań metalograficznych

czytaj więcej