Jak zorganizować dobry proces produkcji ?
Autor: constructionequipment.com | 2017-05-07
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) podniosła poziom rakotwórczości oparów spawalniczych do pierwszej kategorii (A najwyższa).
W roku 1989 IARC zakwalifikowała opary spawalnicze do grupy B (prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi). Jednak w marcu tego roku siedemnastu naukowców z dziesięciu krajów raz jeszcze przeanalizowało zagrożenia związane z oparami spawalniczymi dla ludzkiego zdrowia. W wyniku tej analizy powstał raport opublikowany w maju tego roku w The Lancet Oncology. W raporcie stwierdzono, że opary spawalnicze zwiększają ryzyko wystąpienia raka płuc, do pewnego stopnia raka nerek i mogą doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego. Naukowcy zauważyli również, że rozpuszczalniki, takie jak trichloroetylen używane do czyszczenia metali w połączeniu z procesem spawalniczym zwiększają ryzyko wystąpienia raka nerek.
Amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia (OSHA) zasugerowała działania zapobiegawcze:
- czyszczenie spawanych powierzchni z powłok, która mogłaby potencjalnie wywołać toksyczne działanie, takie jak pozostałość rozpuszczalnika i farba.
- dobór takiej pozycja spawania, aby minimalizować sytuację, w której spawacz wdycha główny strumień oparów spawalniczych
- zapewnienie stanowiskowego systemu wentylacji wyciągowej, aby usuwać opary i gazy ze stref pracy spawacza
- zastosowanie środków ochrony indywidualnej (maski z filtrem) jeśli wentylacja nie obniża poziomu zagrożenia