FROSIO po Polsku ?

Autor: Redakcja pwps.eu | 2017-06-09

SLV-GSI Polska zaproponowało szkolenie oraz egzamin FROSIO i to w języku polskim. Zaprosiliśmy do wywiadu Pana Jerzego Kozłowskiego z SLV-GSI Polska (inspektora FROSIO level III), aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście można w Polsce zdobyć uprawnienia FROSIO.

 

Red: Czy norweskie FROSIO udzieliło licencji SLV? Jaka jest geneza tego kursu w Polsce?

JK: Uznaną przez FROSIO jednostką szkoleniową jest SLV Duisburg. SLV Duisburg od około 10 lat prowadzi kursy w Niemczech i jest jedyną jednostką dopuszczoną do prowadzenia kursów w j. niemieckim. Od roku 2016 uznanie to obejmuje również prowadzenie kursów w j polskim. Kursy te są prowadzone we współudziale SLV-GSI Polska. Pierwszy kurs odbył się w dniach 13-26 luty 2016. W czerwcu 2017 odbędzie się już 5 edycja kursu w j. polskim. 

Red: Jaki rodzaj uprawnień zdobywa uczestnik kurs?

JK: W ostatnich dwóch dniach kursu przeprowadzany jest egzamin. Egzamin przeprowadzany jest pod nadzorem cenzorów norweskiego FROSIO. Pozytywny wynik z obydwu części egzaminu (teoretycznej i praktycznej jest podstawą do otrzymania certyfikatu inspektora FROSIO-NS 476.

Poziom uzyskanego certyfikatu uzależniony jest od posiadanej przez uczestnika praktyki zawodowej.

Poziom I (certyfikat biały) – kandydaci bez żadnego lub bez wymaganego doświadczenia,

Poziom II (certyfikat zielony) – kandydaci z minimum 2-letnim doświadczeniem w zakresie ochrony antykorozyjnej,

Poziom III (certyfikat czerwony) – kandydaci z minimum 5-letnim doświadczeniem w zakresie ochrony antykorozyjnej, w tym 2-letnim jako inspektorzy prac antykorozyjnych.

Red: Czy zdobyte uprawnienia są respektowane za granicą ?

JK: Certyfikat FROSIO jest uznawany na całym świecie. Każdy nasz kurs jest zarejestrowany i można to sprawdzić w oficjalnym rejestrze kursów na stronie internetowej FROSIO.

Red: Dopytuję bo to jest ważna kwestia dla naszych czytelników, czy po odbyciu kursu w SLV-GSI Polska i zdaniu egzaminu mogę wyjechać do Norwegii i czy mój certyfikat będzie traktowany na równi z tym zdobytym w Norwegii ?

JK: Dokładnie tak. Certyfikaty wystawiane są przez norweskie FROSIO i są to takie same certyfikaty, które można otrzymać np. kończąc kurs w Norwegii. Absolwenci naszego kursu pracują praktycznie we wszystkich rejonach świata.

Różnic jest tylko taka, że tylko my prowadzimy kurs w języku polskim, w języku polskim sa również wszystkie materiały szkoleniowe i co bardzo ważne, w języku polskim przeprowadzane są egzaminy.

Red: Ile trwa kurs i jaki jest program?

JK: Kurs trwa 11 dni szkoleniowych. Program szkolenia obejmuje min.:

  • Dobór materiałów na konstrukcje i wykonawstwo;
  • Wiadomości z zakresu antykorozji;
  • Wybór i obróbka powierzchni pod odpowiednią powłokę ochronną;
  • Oddziaływanie środowiska na elementy konstrukcyjne;
  • Powłoki i pokrycia;
  • Wykonanie i nadzór nad pracami malarskimi wg EN ISO 12944-7;
  • Specyfikacja (dokumentacja) i instrukcje robocze;
  • Prace inspekcyjne;
  • Ochrona zdrowia i środowiska oraz warunki pracy;
  • Ćwiczenia praktyczne.

Red: Kto może brać udział w takim kursie?

JK: W kursie może brać udział każdy. Brak jest ograniczeń dot. wykształcenia, doświadczenia itp. Jedynym wymaganiem przystąpienia do kursu jest posiadanie tzw. wiedzy podstawowej i wiedzy na tematy poboczne.

Red: Jaką formę ma egzamin?

JK: Egzamin składa się z dwóch części, Część praktyczna, trwające 4 godziny (uczestnicy wykonują ćwiczenia min. z oceny przygotowania powierzchni, oceny wykonanych powłok, opracowania dokumentacji inspektorskiej). Część teoretyczna, trwająca 4 godzin. Uczestnicy odpowiadają na pytania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. Ok 80 pytań otwartych (w tym również zadania dotyczące aspektów ekonomicznych). Wymagane jest uzyskanie min 60% punktów z każdej części egzaminu.

Red: Dziękuję za wywiad i życzę powodzenie w rozwoju szkoleń na polskim rynku.

https://pwps.eu/wydarzenia

 



Zobacz również

Jak zorganizować dobry proces produkcji ?

czytaj więcej

Bezpieczne stanowisk robocze dla spawacza

czytaj więcej

Trendy w rozwoju technologii zgrzewania oraz technik alternatywnych

czytaj więcej

Seminarium spawalnicze - TUV NORD

czytaj więcej