Dobry stary nit

Autor: autoexpert.pl | 2017-04-22

 

Co mają wspólnego dobre jeansy z nowym samochodem Porsche? Otóż, w jednym i drugim przypadku w najbardziej istotnych miejscach występują nity. Ten stary sposób łączenia przeżywa.

Podstawą do stosowania tego typu połączeń jest trwająca walka między zmniejszaniem wagi nadwozia i maksymalną ochroną pasażerów znajdujących się w jego wnętrzu. Przy zastosowaniu standardowej blachy stalowej producenci samochodów nie byliby w stanie wytworzyć samochodu uzyskującego 5 gwiazdek w teście Euro NCAP i jednocześnie spełniającego warunki emisyjne CO

Łączenie materiałów
Rozwiązanie przynosi mieszanie materiałów konstrukcyjnych tak, aby uzyskać pożądane właściwości przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi pojazdu. Najczęściej stosuje się więc elementy aluminiowe, z pianek metalicznych czy z włókien szklanych i węglowych. Stal jednak nie wyszła całkowicie z zastosowania, ponieważ stosuje się ją w wersji stopowej o bardzo wysokiej wytrzymałości, co pozwala na utrzymanie wysokiej sztywności o odporności na uderzenia czy odkształcenia przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu grubości stosowanych blach. W ten sposób skonstruowane zostało nadwozie BMW serii 5. Wykorzystano w nim aż 11 różnych materiałów konstrukcyjnych. Aby je ze sobą połączyć, konieczne było opracowanie nowej techniki, ponieważ nie było możliwe ich wspólne zespawanie lub proces spawania znacznie zmieniłby ich właściwości.

Pomocne nity

Przy łączeniu materiałów w nadwoziu wspomnianego modelu BMW wykorzystano technikę nitowania. Ma ona wiele zalet, z których podstawową jest brak obciążania termicznego łączonych ze sobą elementów. Ponadto za pomocą nitowania można łączyć ze sobą wiele warstw składających się z różnych materiałów o różnej grubości. Za pomocą nitowania z dodatkowym wykorzystaniem klejów blach powlekanych galwanicznie likwidowany jest problem korozji kontaktowej powstającej na połączeniu materiałów o różnym potencjale elektrycznym (np. przy łączeniu stali z aluminium). Klej zabezpiecza przed dostawaniem się wody w obszar łączenia, a w okresie zimowym zabezpiecza przed dostępem soli, która znacznie przyspiesza korozję. W przypadku łączenia blach za pomocą zgrzewania lub spawania w okolicy zgrzeiny lub spawu powstaje uszkodzenie powłoki galwanicznej i ekspozycja bazowego materiału łączonego na działanie wody.

Ponadto nowe techniki nitowania za pomocą nitów „płynących” oraz nitów wykrawających nie mają wiele wspólnego ze znaną techniką nitowania nitami ślepymi.

Wysoka wytrzymałość

Wytrzymałość połączenia na poziomie 8 ton stawia połączenie nitowane na równi z połączeniem uzyskanym za pomocą spawania punktowego. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że rozdzielanie takiego połączenia w przypadku nitów jest łatwiejsze. Nie ma potrzeby żmudnego odwiercania lub frezowania pojedynczych zgrzein, a wystarczy wybić nit przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Dodatkowo nit jest dostępny „od wewnątrz”, co czyni rozłączenie jeszcze łatwiejszym. Problematyczne może być jednak usuwanie nitów tłoczonych zastosowanych do łączenia blach aluminiowych. Nity te trzeba odwiercić, a chłodziwo używane podczas wiercenia może dostać się do przestrzeni zamkniętych. Tak samo przy odwiercaniu należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu miejsca pracy z wiórów, które pozostawione mogą być ogniskiem korozji.

 

 



Zobacz również

Jak zorganizować dobry proces produkcji ?

czytaj więcej

Bezpieczne stanowisk robocze dla spawacza

czytaj więcej

Trendy w rozwoju technologii zgrzewania oraz technik alternatywnych

czytaj więcej

Seminarium spawalnicze - TUV NORD

czytaj więcej